rodzaje kredytów dla firm

Sposoby finansowania firmy

Posted by

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może okazać się zadaniem wymagającym zaangażowania i wysiłku. Na drodze młodych przedsiębiorców często pojawia się wiele problemów. Jednym z nich jest znalezienie źródła finansowania firmy. Nie każdy dysponuje od razu pokaźnym kapitałem, którym może swobodnie dysponować, co stanowi pewne utrudnienie. Poszukać możemy różnych rozwiązań, najbardziej powszechne jest wzięcie kredytu. To jednak nie koniec naszych rozważań, decyzja o zaciągnięciu kredytu to dopiero pierwszy krok. Teraz musimy się zastanowić, który rodzaj pożyczki będzie najlepszy, czy zdecydować się na kredyt inwestycyjny czy obrotowy? Czy na początku działalności możemy w ogóle liczyć na przyznanie kredytu? Wątpliwości jest o wiele więcej.

Kredyty na start
Dawniej pozyskanie gotówki na uruchomienie firmy było bardzo skomplikowane. Banki niechętnie przyznawały kredyty osobom, które nie posiadały już odpowiedniego zaplecza materialnego bądź zabezpieczenia swojej działalności. Od niedawna zaczęło się to zmieniać, a na rynku pojawiło się wiele banków, które specjalizują się głównie w obsłudze mikro przedsiębiorstw. Co ciekawe o kredyt możemy ubiegać się już pierwszego dnia po założeniu działalności. Okres kredytowania wydłużył się nawet do 5 lat, dzięki czemu możemy spłacać kredyt w dogodny dla nas sposób.

Kredyty obrotowe
Ten rodzaj kredytu przeznaczony jest dla firm, które aktywnie działają na rynku i muszą zachować płynność finansową. Przeważnie mowa tu o dużych sumach pieniędzy, które niemal cały czas są w obiegu. Zyski z jednej inwestycji pokrywają koszt drugiej itd. Kredyt obrotowy zazwyczaj jest udzielany na krótki okres czasy, który maksymalnie wynosi do jednego roku. Udostępnia się je albo na rachunku bieżącym bądź w rachunku kredytowym. Samu musimy zdecydować, które rozwiązanie będzie dla nas wygodniejsze.

Kredyty na rozwój
W tej roli najlepiej sprawdzi się kredyt inwestycyjny, którego celem ma być umożliwienie przedsiębiorcy pomnażania jego dochodów. Podejmowane działania skupiają się zatem na modernizacji bądź powiększeniu wartości majątki trwałego. Pożyczone środki finansowe często są więc przeznaczane na zakup akcji innych firm lub długoterminowych papierów wartościowych. Kredyt inwestycyjny udzielany jest na dłuższy okres czasu, a spłacać możemy go w równych ratach kapitałowych bądź równych ratach sumarycznych. Nie jest on zatem przeznaczony dla nowych przedsiębiorców.