kredyty dla firm na start

Kredyty dla firm na start – czy warto?

Posted by

Założenie własnej działalności gospodarczej jest marzeniem bardzo wielu ludzi, szczególnie młodych, którzy nie widzą dla siebie innego miejsca na rynku pracy. Nie jest to jednak takie proste przedsięwzięcie, czeka nas bowiem wiele formalności, w których łatwo się pogubić. Należy rozważyć także kwestię kapitału. Zazwyczaj na początku nie posiadamy zbyt dużo środków finansowych aby pozwolić sobie na działalność na szeroką skalę. Jednym z rozwiązań może być kredyt dla firm. Czy warto po niego sięgać i w jakich formach występuje?

Wniosek o kredyt
Stosunkowo niedawno sytuacja młodych przedsiębiorców znacznie się polepszyła. Pojawiły się bowiem nowe oferty bankowe, które skierowane były właśnie dla nowych firm. Dotąd poważny problem stanowiły warunki, jakie banki stawiały przed ich właścicielami. Bardzo często wymagały bowiem wykazania dochodów poręczenia bądź zabezpieczenia majątkiem. Miało to na celu złagodzenie ryzyka, a w praktyce nierzadko okazywało się nierealne.  Na całe szczęście na rynku pojawiły się banki, które specjalizują się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw. Duże znaczenie mają również dotacje unijne, na które mogą liczyć młodzi przedsiębiorcy.

Pożyczka na otwarcie firmy
Wiele osób stosuje zamiennie terminy kredyt i pożyczka, jest to jednak niewłaściwie. Najważniejsze cecha kredytu to jego cel, który zawsze musi zostać jasno określony. Kredyt możemy wziąć zatem na zakup nowych maszyn do firmy czy technologii. Biorąc pożyczkę nie musimy za to określać na co dokładnie potrzebne są nam pieniądze. Wybieramy określoną sumę i możemy nią dowolnie dysponować, dlatego pożyczka wydaje się lepszą alternatywą. W skład pożyczki nie zawsze wchodzą także dodatkowe koszty, takie jak odsetki lub prowizje, które są normą przy zaciąganiu kredytu. Może się jednak okazać, że kredyt na działalność gospodarczą będzie tańszy od pożyczki.

Dotacje unijne
Inną formą finansowania naszej działalności może być dotacja unijna. Przez wiele lat były one bezzwrotne, teraz zaczęło się to zmieniać. Należy pamiętać, że niewłaściwe rozdysponowanie pieniędzy unijnych wiąże się z sankcjami, w niektórych przypadkach może nawet dojść do tego, że będziemy zmuszeni całą dotację zwrócić. Nie unikniemy też rożnego rodzaju kontroli, dlatego wydaje się, że niekiedy kredyt jest lepszym rozwiązaniem. Czy warto go brać? W niektórych sytuacjach możemy po prostu nie mieć innego wyjścia więc nie należy się go przesadnie obawiać.