Czy łatwo o kredyt na start

Czy łatwo o kredyt dla nowych firm?

Posted by


Założenie własnej działalności gospodarczej to bardzo odpowiedzialna decyzja, która wymaga od nas rozsądnych kroków. Młodzi przedsiębiorcy otrzymują obecnie znaczne wsparcie ze strony instytucji finansowych jak również UE, dzięki czemu mogą rozwijać swoją firmę i mądrze inwestować. Jednym z źródłem pozyskania kapitału może być kredyt. Czy banki chętnie przyznają pożyczki dla nowych firm? Sprawdźmy jak to wygląda.

Kredyt na rozwój
Sytuacja młodych przedsiębiorców na polskim rynku uległa pozytywnej zmianie. Jeszcze do niedawna mieli oni spore trudności z otrzymaniem kredytu. Już samo złożenie wniosku o pożyczkę mogło przysporzyć problemów. Nierzadko wymagany był bowiem wkład własny, a nawet posiadanie określonego majątku, który miał stanowić zabezpieczenie dla kredytu. Z wiadomych względów, nie zawsze było to możliwe, przez co właściciele firm nie mogli liczyć na uzyskanie pożyczki. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej. Banki o wiele chętniej udzielają pożyczek dla nowych firm, zwłaszcza jeżeli mają one zostać wykorzystane na inwestycje. Oferta jest więc bardzo bogata, a przedsiębiorcy mogą wybierać w dostępnych rodzajach kredytów, należy do nich m.in. kredyt na start, kredyt obrotowy, a także kredyt inwestycyjny.

Kiedy mogę ubiegać się o kredyt na firmę?
Praktycznie w każdym momencie. Aktualnie nie ma żadnych limitów czasowych, które jednoznacznie określają jak długo dane przedsiębiorstwo powinno funkcjonować na rynku aby właściciel mógł ubiegać się o kredyt. Jeszcze kilka lat temu wymogi były dość jasne, firma musiała istnieć przynajmniej rok bądź dwa lata, teraz nie ma to jednak takiego znaczenia, a dostać kredyt można nawet na firmę, które została zarejestrowana dopiero kilka dni temu. Takie rozwiązanie wydaje się być dużym ułatwieniem, szczególnie dla właścicieli małych firm, którzy nie dysponują własnym kapitałem.

Ile wynosi kwota kredytu dla przedsiębiorcy?
Wszystko zależy od tego, jakie rodzaju przedsiębiorstwo zamierzamy otworzyć oraz jak długo funkcjonujemy na rynku. Nowe firmy zazwyczaj otrzymają mniej niż przedsiębiorstwa z dłuższym stażem, które mogą wykazać już stałe dochody. Profil działalności także może odgrywać pewne znaczenie oraz jego wielkość, a także fakt, ilu ludzi zatrudniamy.

Poza kredytem warto pomyśleć również o dotacjach unijnych, które przydzielane są szczególnie młodym przedsiębiorcom, próbującym odnaleźć się na rynku. Bez problemy powinni dostać kapitał na start.