czy polski przedsiębiorca bierze tyle kredytów co w Europie?

Czy przedsiębiorca w Polsce korzysta z kredytów jak przedsiębiorca z zachodniej Europy? 

Posted by

Liczba firm w Polsce stałe wzrasta, co wydaje się być dobrym kierunkiem zmian i świadczy o rozwoju ekonomicznym. Coraz więcej ludzi decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Czynią to z różnych względów, jedni uważają że polski rynek pracy oferuje im zdecydowanie za mało, inni poszukują wyższego zarobku. Niezależnie, czy prowadzimy mały, rodzinny biznes czy zarządzamy makro przedsiębiorstwem, zdarza się że potrzebujemy dodatkowego kapitału finansowego. Jedną z dróg jego pozyskania może być kredyt.

Finansowanie firm na Zachodzie 
Liczba małych i dużych przedsiębiorstw na zachodzie Europy, w takich krajach jak np. Niemcy, jest znacząco wyższa aniżeli w Polsce. Po części wynika to z bardziej sprzyjających przepisów prawnych, ale znaczną rolę odgrywają także oferty kredytów bankowych, które są dostosowane do młodych przedsiębiorców. Mogą liczyć oni na korzystne oprocentowanie oraz wydłużony okres spłaty. Z kredytu na rozwój firmy korzysta zatem bardzo duży procent właścicieli firm. Jak to wygląda w naszym kraju?

Kredyty dla firm w Polsce
Jeszcze do niedawna sytuacja młodych przedsiębiorców w Polsce była nie do pozazdroszczenia. Wymogi stawiane przez banki wydawały się co najmniej wygórowane. Otrzymać kredyt mogły wyłącznie osoby, które były wstanie wykazać zabezpieczenie majątkowe, co nierzadko okazywało się niemożliwe. Osoby, które dopiero co startują z własną firmą zazwyczaj nie dysponują pokaźnym majątkiem. W przeciwnym razie kredyt nie byłby im przecież niezbędny. Na szczęście obecnie jest zupełnie inaczej i znacznie łatwiej jest teraz otrzymać kredyt. Osoby, które planują założyć firmę mogę zapoznać się z różnorodną ofertą banków, a jest w czym wybierać. W czym zatem tkwi problem? Dlaczego Polscy przedsiębiorcy tak niechętnie podchodzą do kredytów w przeciwieństwie do naszych zachodnich sąsiadów?

Posiadanie zadłużenia to duży dyskomfort, a obawiamy się przede wszystkim wysokich odsetek, których nie udźwigniemy. Widmo bankructwa przeraża nas tak bardzo, że nawet nie zastanawiamy się nad korzyściami, jak może nam przynieść dodatkowy kapitał finansowy. Bez inwestycji trudno mówić o rozwoju, dlatego taka postawa nie sprzyja osiąganiu przychodów. Zaciągnięcie kredytu na firmę jest niekiedy konieczne i może okazać się dobrym krokiem, który warto poczynić. Najpierw warto jednak zasięgnąć informacji na temat tego rodzaju kredytów.